Yapay zeka için openAI girişimine 1 milyar dolar 

20151214-YY-GELECEK3
Not: Bu yazı, 14 Aralık 2015 tarihinde Yeni Yüzyıl gazetesi GELECEK sayfasında yayınlanmıştır. GELECEK sayfasının PDF halini aşağıdaki linke tıklayarak açabilirsiniz: 20151214 YY GELECEK

Teknoloji liderleri, yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi için openAI girişimine 1 milyar dolar bağışlayacaklarını açıkladılar.
İnsanlığın yararına yapay zeka (AI – Artificial Intelligence) teknolojilerinin geliştirilmesi için araştırmalar yapacak olan, kâr amacı gütmeyen openAI girişimine uluslararası teknoloji şirketleri toplam bir milyar dolar bağışta bulunmayı taahhüt etti. Bu girişimden bir gün önce Facebook da yapay zeka donanımını açık kaynak olarak kullanıma açtığını duyurmuştu.

Destekleyen arasında Tesla Motors ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, LinkedIn kurucularından Reid Hoffman, PayPal kurucularından Peter Thiel’ın yanı sıra startup şirketlerine yatırım yapan YCombinator’dan Sam Altman gibi teknoloji devlerinden isimler yer alıyor. openAI’nin başında Google’da bilim insanı olarak görev yapan Ilya Sutskever bulunuyor.

openAI’nin yapay zeka çalışmalarının önümüzdeki yıllarda otomobilden robotlara dek hemen her cihazın akıllı hale gelmesinde ihtiyaç duyulacak yapay zeka uygulamalarının açık kaynaklı olarak tüm geliştiriciler için yararlı olacağı öngörülüyor.

Hüseyin GÖNÜLLÜ
Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı. Fatih Üniversitesi İngilizce MBA programında master derecesini aldı. İş yaşamına BYTE Türkiye dergisinde başladı. Computerworld dergisinde Yazı İşleri Müdürü, Hürriyet Gazetesi'nin e.Yaşam ekinde yardımcı editör olarak görev aldı. Fintek A.Ş. (Ziraat Teknoloji) ve İnnova A.Ş.'de Kıdemli Pazarlama İletişim Uzmanı olarak çalıştı.
http://gonullu.com