İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’deki ilk genetiği değiştirilmiş T hücreleri ile Car-T kanser tedavisi

Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı ve Kordon Kanı Bankası‘nda Türkiye’nin kanser ile mücadelesine yönelik tarihi bir başarı elde edildi. Dr. Cihan Taştan, elde edilen genetik başarıyı “Türk Tıp Tarihine bir kısa not düşelim: Ülkemizin ilk genetiği değiştirilmiş T hücreleri/Car-t cell (Isıkok-19) hastamıza başarı ile infüze edildi.” mesajı ile Twitter’dan duyurdu.

Twit’i halkın anlayacağı şekilde açıklayan Dr. Derya Unutmaz, bu başarının önemini şu sözleri ile açıklık getirdi: “Çok basitçe, içimizdeki ordunun (bağışıklık sistemi) bir parçası olan T hücrelerinin (askerlerin) hastadan çıkartılıp, kanser hücrelerini tanıyıp yok etmek üzere eğitilip donatıldıktan sonra, milyonlarcasının üretilip, hastaya geri verilmesi. Sonra kanser hücrelerini bulup öldürmesi”

Car-T Cell tedavi yöntemi, kanser hastalarının kemoterapiye dayalı geleneksel tedavi yerine, kanser hastalığını vücuttan tamamen silebilen, vücudun kendi savunma hücrelerinin kanser ile mücadele edebilecek şekilde genetik olarak modifiye edilmesine dayanan son derece başarılı bir yöntem. Aşağıdaki videoda Car-T Cell tedavi yönteminin nasıl çalıştığına dair animasyonlu anlatımı izleyebilirsiniz. (Video İngilizce)

7 Paylaşımlar
Paylaş7
Tweetle
Pin
Paylaş