İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’de geliştirilen teknoloji ile elektrikli araçlar 5 dakikada şarj olabilecek

Türk bilim insanı Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, elektrikli araçlar için devrim niteliğinde bir icat gerçekleştirdi. Doç. Dr. Yurtcan, geliştirdiği nano malzemeler aracılığıyla, 5 dakikalık dolumla 480 km yol gidebilen hidrojen yakıtlı araç pili üretmeyi başardı. 

Dünyada elektrikli otomobillerde yakıt pili ya da lityum batarya olmak üzere iki enerji kaynağı kullanıldığı ifade eden Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, “Lityum bataryaların şarj süresi 30 dakika ila 12 saat ve oldukça yüksek. Ayrıca bir şarjla yaklaşık 240 kilometrelik yol gidiliyor. Bizim ürettiğimiz yakıt pillerinde ise 5 dakikalık dolumla yaklaşık 480 kilometre yol gidilebiliyor. Yakıt piline hidrojeni beslediğimizde hidrojenin dolumu yaklaşık 5 dakika sürüyor. Yani içten yanmalı motorun deposu ne kadar sürede doluyorsa yakıt pilli araçlarda da o şekilde doluyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ödül aldı

Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi olan ve yakıt pilleri üzerine 16 yıldır bilimsel çalışma yapan Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü (GEBIP) almıştı.

Doç. Dr. Yurtcan, söz konusu bilimsel çalışmaları devletin desteklediğini ve önemsediğini vurgulayarak, “Kalkınma Bakanlığı yakıt pili konusunda alt yapıyı oluşturmak için proje çağrısına çıktı. Nano teknolojide en çok dikkat etmemiz gereken sağlık, enerji ve savunma sanayileri. Biz enerji ayağındayız. Şu an dünyada yüzde 75 oranında fosil yakıt bazlı enerji kullanımı var. Dolayısıyla biz yakıt pilleriyle hidrojeni kullanarak çevresel olarak çok temiz ve sadece su buharının çıktığı bir sistemle elektrik elde etmiş olacağız. Bu hidrojeni de alternatif kaynaklardan elde ettiğimizde çok daha temiz ve çevre dostu teknolojiyle elektrik üretimi gerçekleştireceğiz.” dedi.

Advertisement

Kaynak: AA

13 Paylaşımlar
Paylaş13
Tweetle
Pin
Paylaş