İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye COVID-19 aşısı geliştirdi

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında Türkiye’nin COVID-19’a (Coronavirus) karşı aşı geliştirebilen nadir ülkelerden birisi olduğunu duyurdu.

Prof. Dr. Ovalı, Covid-19 aşısı ile ilgili açıklamasını 23 Nisan 2020 günü, saat 17:30’da HaberTürk TV’de anlatacağını da açıkladı:

HaberTurk Röportajı

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ardından yaptığı üç paylaşımda TÜBİTAK desteği ile geliştirdikleri COVID-19 aşısının (Coronavirus) hayvan deneyi aşamasına geldiğini vurguladığı bir kamuoyu açıklaması yaptı ve çalışmalarına ait detaylı raporun (Sağlık) Bakanlığa sunulduğunu da ekledi:

ERCÜMENT OVALI KİMDİR?

1961’de Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında 19 Mayıs Üniversitesi’nde, İç hastalıkları ihtisasını aynı üniversitede 1991’de, Hematoloji üst ihtisasını 1997’de Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamladı.

Öğretim üyeliği hayatına 1992 KTÜ İç Hastalıkları’nda başlayan Ovalı, 1994’te Doçent, 1999’da Profesör oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji bilim dalında öğretim üyeliği görevini yaparken 1 Aralık 2010’dan sonra Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı ve Kordon Kanı Bankası Mesul Müdürü oldu. 59’u yurt dışı makale olmak üzere 370’den fazla yayına sahip olup, yurt dışı yayınlarının citation oranı 2,5’dir.

İLGİLİ HABER:

Son 18 yıldır hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır. İlk olarak 1998-2007 arasında KTÜ Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Yine bu süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Kemik İliği Nakli Komisyonu’nda üye ve Kordon Kanı Bankaları Koordinasyon Kurulu’nda Başkan olarak görev yaptı.

2003 yılından sonra KTÜ adına ülkemizin ilk GMP laboratuarının Trabzonda kuruluşunda proje koordinatörü olarak faaliyet gösterdi ve 2007 yılından sonrada bu proje kapsamında GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip ilk mesul müdür olarak Mezenkimal kökhücreler başta olmak üzere 14 ayrı hücresel tedavi ürününü ülkemize kazandırdı.

Advertisement

1 Aralık 2010’dan bu yana da Acıbadem Sağlık Grubu Hastaneleri GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını ve Mesul Müdürlüğü ile Doku Tipleme Laboratuarları sorumluluğunu yapmakta ve Acıbadem Kozyatağı Kemik İliği Nakil Merkezi‘nde çalışmaktadır.

Yaptığı önemli çalışmalar arasında, yarı uyumlu nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ilave olarak APC deplesyonu ile nakil mortalitesi ve komplikasyonlarında 19 hastalık bir seride %50 azalmaya neden olduğunu göstermesi olup bu çalışması devam etmektedir.

Devam eden diğer önemli çalışması ise dünyada ilk kez DMD hastada allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreleri ile sağlıklı distrofin geninin nakledilebileceğini gösterdiği araştırmasıdır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Fotoğraf: Pixabay

7 Paylaşımlar
Paylaş7
Tweetle
Pin
Paylaş