İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Transformers gerçek oldu

Japon mühendisler çizgi dizi Transformers’ın gerçeğini yapmayı başardı. Japon robot mühendisleri, çalışan gerçek bir otomobilden dev bir insansı robota dönüşebilen gerçek bir Transformer Autobot yapmayı başardılar. J-deite RIDE adı verilen autobot otomobil modunda 60 km/h hız yapabilirken, robot moduna geçtiğinde tekerlekleri üzerinde 30 km/h hızla ilerleyebiliyor. Robot, oldukça yavaş olsa da adım atarak da yürüyebiliyor.

J-deite RIDE adı verilen prototip, üç ayrı robot ve makine şirketinin işbirliği ile  geliştirildi. Robotun geliştirilmesi için 2014 yılından bu yana çalışan ekip, ortaya çıkardıkları prototipi Japonya’daki fuarlarda sergilemeye başladı. J-deite RIDE’ın önümüzdeki 2018 yılı Kasım ayında Florida’da gerçekleştirilecek olan IAAPA Attractions Expo 2018 fuarına da sergilenmesi planlanıyor.

2 kişi taşıma kapasitesine sahip olan aracın ticarileştiğinde tema parklarda kullanıma sunulması bekleniyor. Otomobil modunda saatte 60 km maksimum hız yapabilen J-deite RIDE, robota dönüştüğünde yüksekliği 4 metreyi buluyor ve tekerleri üzerinde 30 km/h hızla ilerleyebiliyor. Adım atarak yürüdüğünde ise oldukça yavaş ve küçük adımlarla ilerleyebiliyor.

Transformers birçok kişi için ilham kaynağı

Sinema filmi de yapılmış olan Transformers adlı çizgi dizi, iyi robotlar olan Autobot’lar ile kötü robotlar olan Decepticon’ların mücadelesini konu alıyor. Çocukların ve gençlerin ilgi ile izlediği çizgi dizide yer alan, dev robotlara dönüşebilen otomobillerin dünya genelinde geniş bir hayran kitlesi bulunuyor. 

Advertisement

J-deite RIDE’ın mekanik tasarımı, Japon anime endüstrisinde mekanik tasarımcı tanımını ilk kez ortaya çıkaran kişi olan Kunio Ookawara tarafından yapılmış. Kunis Oakawara, Gundam, Süper Robot ve Gerçek Robot gibi sayısız gösterinin de mekaniğini tasarlaması ile tanınan bir isim.

J-deite RIDE hakkında daha fazla bilgi için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

* Fotoğraf: J-deite

4 Paylaşımlar
Paylaş4
Tweetle
Pin
Paylaş