Sürücüsüz araçlar için Roborace yarışı

20151130-YY-GELECEK-roborace
Not: Bu yazı, 30 Kasım 2015 tarihinde Yeni Yüzyıl gazetesi GELECEK sayfasında yayınlanmıştır. GELECEK sayfasının PDF halini aşağıdaki linke tıklayarak açabilirsiniz: 20151130 YY GELECEK

Elektrikli araçların yarıştığı Formula E’de önümüzdeki sezondan itibaren sürücüsüz araçlar da yarışacak. ROBORACE adı verilen özel bölümde, 2016-2017 sezonundan itibaren sürücüsüz araçlar da pistlerde rekabet edecek.

Dünyanın değişik şehirlerinde gerçekleştirilmekte olan Formula E yarışlarında önümüzdeki sezondan itibaren her pistte, elektrikli araçların yarışlarının öncesinde sürücüsüz araçlar rakiplerinin geride bırakma mücadelesi verecek.

Otonom araç yarışları Formula E ve yeni teknolojiler alanında faaliyet gösteren Kinetik işbirliği ile gerçekleştirilecek. Aralarında kitle fonlaması ile üretilen araçların da yer alacağı on takımın yarışacağı öngörülüyor. Yarışlarda otomobilin tasarımından çok, profesyonel yarış pilotu gibi araç kullanabilecek yapay zeka geliştirilmesi önem taşıyor. Roborace araçlarında en yüksek hızın saatte 300 km’yi aşacağı da vurgulanıyor.

Araçlarda yapay zeka olacak

Kinetik’in ve Roborace’in kurucusu Denis Sverdlov, robot araç yarışlarının önemini, “Gelecekte dünyadaki tüm otomobillerin yapay zekaya sahip olacağına ve elektrik enerjisi ile çalışacağına yürekten inanıyoruz. Bu, hem çevre için hem de yol güvenliğinin artırılması için yararlı olacaktır. ROBORACE, insanlığın eriştiği inovasyon ve devrimsel teknolojinin kutlanmasıdır. Robot ve yapay zeka teknolojilerin gerçek hayatta insanlarla birlikte yer alacağını kanıtlayan küresel bir şov olacak. Bu dönüşümün öncülerinin kendi sürücüsüz araç çözümlerinin üstünlüklerini sergileyecekleri bir platform olan ROBORACE yarışları, bu teknolojinin daha da geliştirilmesi için itici unsur olacaktır” sözleri ile ifade ediyor.

Sürücüsüz araçlar trafiğe çıktı

Sürücüsüz araçlar ABD’de 2011 yılından itibaren bazı eyaletlerde trafiğe çıkabiliyorlar. Washington DC, Nevada, Florida, California ve Michigan olmak üzere 5 eyalet yasal düzenleme yapmış durumda. Sürücüsüz otomobil teknolojisinin öncüsü olan Google, direksiyonu, fren ve gaz pedalları olmayan bir sürücüsüz araç modeli de geliştirdi. Aracın 2020 yılından itibaren satışa çıkması planlanıyor.

30YY19 google_driverless_car

Sürücüsüz araç üretimi alanında çalışmalar yürüten dünya devleri arasında Google, Apple, Tesla, Mercedes, Volkswagen & Audi, Baidu & BMW işbirliği, Delphi, Ford, General Motors, Honda, Toyota, Volvo, Nissan firmaları bulunuyor. Mobileye ve Nvidia gibi çip üreticileri, Uber gibi hizmet firmaları da bu alana yatırım yapıyorlar.

Türkiye’de mevzuat düzenlenmeli

Amerika’nın yanı sıra Birleşik Krallık, Singapur şehir trafiğinde sürücüsüz araç testlerinin yapılmasına izin veren ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’de de sürücüsüz araçların test edilebilmesi ve şehir içi, şehirler arası trafiğe çıkabilmesi için mevzuat düzenlemesine ihtiyaç duyuluyor.

 

Comments are closed.