İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ray Kurzweil: UBI 2030’larda yaygınlaşacak

Teknoloji öncüsü fütürist Ray Kurzweil, evrensel temel gelir (UBI – Universal Basic Income) uygulanmasının 2030’ların başlarında gelişmiş ülkelerde başlayacağını söyledi.  Kurzweil’e göre UBI, 2030’ların sonuna kadar da küresel olarak yaygınlaşacak.

Yapay zeka, robotlar, sürücüsüz otomobiller ve dronlar gibi yeni teknolojilerin önümüzdeki yıllarda iş dünyasında yerini alması ile çok sayıda mesleğin insanlar tarafından yapılmayacağı tahmin ediliyor. Mesleklerini yitirecek insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için evrensel temel gelir (UBI) uygulaması çözüm olarak görülüyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Vancouver’daki TED konferansında konuşan Ray Kurzweil, insanlara ödenecek olan evrensel temel gelir’in insanların temel ihtiyaçlarının çok daha üzerinde olacağını belirterek “Bu gelirle çok iyi bir yaşam sürebileceksiniz” dedi.

UBI İLE İLGİLİ HABER:

Çalışmasanız da maaş almak ister misiniz?

Kenya’da 20 bin kişiye 12 yıl boyunca ayda 20 dolar karşılıksız yardım yapılacak. Kenya halkının bir deneye tabi tutulduğu bu yardım kampanyasında, insanlara karşılıksız ve sürekli olarak yapılacak nakit yardımının (UBI) onları fakirlikten kurtarmaya ve kendileri için iyi bir şeyler yapmaya yarayıp yaramayacağı araştırılıyor.

Ray Kurzweil, daha önce de yapay zekanın Turing testini geçeceği tarih olarak 2029 yılını öngörmüştü. Efsanevi fütürist Kurzweil, 2030’lu yıllarda insanoğlunun kendi oluşturduğu akıllı teknoloji ile bütünleşeceğini söyledi. İnsan neokorteksinin bulut tabanlı zekayla bağlantılı olacağını söyleyen Kurzweil, “Neokorteksimizin sonsuz bir genişlemesine sahip olacağız.” dedi. Kurzweil, bu gelişmenin,  günümüz insan iletişimin primatlarınkinden çok daha gelişmiş olduğu gibi örneğin müzikte yeni ifade biçimlerine yol açacağını söyledi.

Ray Kurzweil: “Deflasyon sebebiyle mallar ucuzlayacak”

Kurzweil’e ABD ve diğer ülkelerin, mevcut büyük açıkları göz önüne alındığında, temel bir gelir için nasıl ödeme yapacağının sorulması üzerine yaşanacak büyük çaplı deflasyonun malları daha ucuza getireceği tahmininde bulundu.

Advertisement

Google Talk to Books

Kurzweil, Google’ın ‘Talk to Books‘ hizmetini tanıttı

Kurzweil, katıldığı TED etkinliğinde, 100.000’den fazla kitaptan en iyi yanıtları bularak kullanıcıların sorularını cevaplayan Google’ın yeni ücretsiz  hizmeti “Talk to Books” adlı projesinin tanıtımını yaptı. Geleneksel aramadan farklı olarak, Talk to Books aramaları anahtar kelimelere değil, semantike dayanıyor.

Kaynak: Axios

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin
Paylaş