Otonom dron ve sürücüsüz araç eğitimi için ücretsiz simülatör

Microsoft, otonom dron ve sürücüsüz araç eğitim simülatörü yazılımını açık kaynaklı hale getirdi. AirSim adlı ücretsiz simülatör yazılımı GitHub‘da yayınlandı.

Otonom dronlar sanal ortamda eğitilecek

Microsoft, otonom olarak hareket edebilen dronlar, sürücüsüz araçlar, robotlar ve benzeri diğer araçlarla ilgili gelişmiş bir sanal dünya simülatörünün beta versiyonunu açık kaynak olarak kullanıma açtı. GitHub’da paylaşıma sunulan yazılım, gölgeler, yansımalar gibi gerçek dünyada karmaşaya yol açabilen unsurların, yüksek düzeyde detaya sahip, yüksek oranda sanal gerçek bir ortamda ama gerçek dünyadaki riskleri yaşamadan deneyimlemeyi sağlıyor.

Microsoft, bireylerin, araştırmacıların ve şirketlerin sistemlerin testlerini başka türlü yapmanın mümkün olmadığı, ancak kendi başlarına yapmak istediklerinde ise yüksek kaynak gereksinimine ihtiyaç duyan bu yazılımın açık kaynak olarak kullanıma sunulmasının robotik alanında demokratikleşmeye yardım edeceğini umduğunu belirtti.

Robotlar ve sürücüsüz araçlar da eğitilecek

Bu simülatör sayesinde gerçek dünyada test etmeden önce, sanal ortamda çeşitli senaryolar kurgulanarak otonom cihazların testlerini yapmak mümkün olabilecek. Buna dronların yanı sıra robotlar ve sürücüsüz otomobiller de dahil. Ücretsiz simülatör yazılımı sayesinde robotlar ve sürücüsüz otomobiller de bulundukları ortama göre yollarını nasıl bulacaklarını sanal ortamda öğrenebilecekler.