Güvenlik kapısından hızlı geçiş

20151130-YY-GELECEK-guvenlik
Not: Bu yazı, 30 Kasım 2015 tarihinde Yeni Yüzyıl gazetesi GELECEK sayfasında yayınlanmıştır. GELECEK sayfasının PDF halini aşağıdaki linke tıklayarak açabilirsiniz: 20151130 YY GELECEK

Aynı anda 6 çantayı inceleyebildiği için güvenlik kapısından daha hızlı geçmeyi sağlayacak Qylatron isimli yeni bir cihaz geliştirildi. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu ve güvenlik riski sebebi ile ziyaretçilerin çantalarının da aranmasına ihtiyaç olan mekanlarda çoğu zaman uzun kuyruklar oluştuğu bilinen bir gerçek. Havalanlarında güvenlik kapılarından zamanında geçemediği için uçağına yetişemeyen kişiler görmek artık sıradan vakalar arasında.
3053828-slide-s-1-the-tsa-is-testing-a-potentially-better-way-to-scan-your-bags
Qylur Akıllı Sistemler tarafından geliştirilen Qylatron bu soruna çözüm olmayı amaçlıyor. Bal peteği tasarımına sahip bir çanta tarama güvenlik sistemi olan bu cihaz, aynı anda 6 çantayı hızlı bir şekilde tarayarak, riskli nesneleri de otomatik olarak tespit edebiliyor. Bagaj arama cihazı, X ışını, otomatik öğrenen makine teknolojisi ve gizli tutulan radyasyon ve kimyasal gözlemleme teknolojileri ile çantaların içindeki nesneleri analiz edebiliyor. Klasik güvenlik cihazlarına kıyasla daha az yer kaplayan Qylatron, çantaların karışması sorununun da önüne geçiyor. Boşalan bölmenin kapısı yeşil renkli olurken, içinde çanta bulunan kilitli bölmelerin kapı ışığı kırmızı renkte yanıyor.

Hüseyin GÖNÜLLÜ
Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı. Fatih Üniversitesi İngilizce MBA programında master derecesini aldı. İş yaşamına BYTE Türkiye dergisinde başladı. Computerworld dergisinde Yazı İşleri Müdürü, Hürriyet Gazetesi'nin e.Yaşam ekinde yardımcı editör olarak görev aldı. Fintek A.Ş. (Ziraat Teknoloji) ve İnnova A.Ş.'de Kıdemli Pazarlama İletişim Uzmanı olarak çalıştı.
http://gonullu.com