İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Elektrikli araçların menzili 3 kat artacak

İsviçreli şarj edilebilir Inorganik Batarya Teknolojisi üreticisi Innolith AG, dünyanın ilk 1000 Wh / kg şarj edilebilir ve yanmaz pilini geliştirdiklerini duyurdu.

İsviçreli şarj edilebilir Inorganik Batarya Teknolojisi üreticisi Innolith, dünyanın ilk 1000 Wh / kg şarj edilebilir pilini geliştirdiklerini duyurdu. Bu kapasite artışı, elektrikli otomobillerin menzilinin üçe katlanacağı anlamına geliyor.

Next Big Future sitesinde yayınlanan habere göre, Innolith pilot üretimini Almanya’da yapacak. Sonraki adımda ise lisanslama modeli ile batarya üreticisi firmalara teknolojisini açacak. Firma ürünün ticarileşmesinin önümüzdeki 3 ila 5 yıl arasında gerçekleşeceğini öngörüyor.

Yeni geliştirilen pil yanıcı olmadığı için, bataryadan kaynaklanan elektrikli araç yangınlarının da önüne geçilmiş olacak.

Innolith’in geliştirdiği bataryanın, aynı zamanda, elektrikli araçlarda kullanılan, ilk yanıcı olmayan lityum bazlı pil olacağı ifade ediliyor. Innolith pili, yanıcı bir organik elektrolit kullanan geleneksel elektrikli araç pillerinden farklı olarak, yanıcı olmayan inorganik bir elektrolit kullanıyor. Yanıcı olmayan akülere geçiş, elektrikli araçların bataryalarından kaynaklanan yangınların ana nedenini de ortadan kaldırmış olacak.

Ömrü 55.000 döngüden fazla

Innolith, geliştirdiği bataryanın ömrünün geleneksel Lityum – ion bataryalara kıyasla 10 ila 100 kat daha fazla olarak 55.000’den fazla olduğunu iddia ediyor. Bununla ilgili kanıtı ise, Ekim 2018 tarihinde yaptığı bir duyuruya dayanıyor. Endüstriyel bir uygulamada şebekeye bağlı olarak kullanılan bir Innolith GridBank sistemi Ekim 2018’de 50.000 döngü ve 60 Gigawatt Saat kullanım ömrünü aşmış bulunuyor.

Advertisement

İLGİLİ HABERLER

TESLA OTOPARKTA YANDI


22 Nisan 2019 tarihli bir videoda Shangai’de bir kapalı otoparkta park halindeki Tesla’nın önce dumanlar çıkarması, ardından yanması elektrikli araçların yangın tehlikesini yeniden gündeme taşımıştı.

6 Paylaşımlar
Paylaş6
Tweetle
Pin
Paylaş