İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dubai’nin Uber’i Careem hacklendi

Dubai’nin Uber’i Careem hacklendi. İstanbul’da da taşımacılık hizmeti sunmakta olan, Dubai merkezli Careem araç çağırma uygulaması, 14 Ocak 2018 tarihinde hacklendiğini duyurdu. Duyuru Türkçe olarak da yayınlandı. Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) da konuyla ilgili yaptığı ihlal duyurusunda Careem’in hacklendiğini 21 Mart 2018 tarihinde tespit ettiğini ve bu saldırı sonucunda Türkiye’deki 103.337 müşteri ile 900 araç sürücüsünün bilgilerine erişildiğini açıkladı.

Careem’e yapılan yetkisiz erişim sonucunda hackerların erişim sağlandığı  kişisel veriler arasında müşterilerin isim, telefon numarası, kredi kartı bilgisi, e-posta adresi, kayıtlı konum bilgisi ve yolculuk özeti bilgisi ile araç sürücülerine ait isim telefon numarası, araç modeli, plaka numarası, yolculuk özeti, uluslararası banka hesap numarası, T.C. kimlik numarası ve ehliyet numarası bilgilerinin olabileceği belirtildi.

Parolalarınızı değiştirin!

Careem, blogunda yaptığı duyuruda müşterilerinin Careem sitesindeki parolalarını / şifrelerini değiştirmeleri ve benzeri parolayı kullandıkları diğer siteler için de güçlü karakter karması kullanarak parolalarını güncellemeleri önerildi. Aynı parolayı birden çok site için kullanmamayı öneren şirket, kişisel bilgi isteyen ya da kişisel bilgileri soran bir web sayfalarına karşı dikkatli olmayı, bağlantıları tıklamaktan veya bilinmeyen e-postalardan ekleri indirmekten kaçınmayı önerdi.

Careem ayrıca, kullanıcılarına şüpheli etkinlik için banka hesabı ve kredi kartı ekstrelerini gözden geçirmeye devam etmelerini, beklenmedik bir hareket tespit ederlerse bankaları ile iletişime geçmelerini tavsiye etti.

Advertisement

Careem, Dubai’nin Uber’i

Medyada sıkça gündeme geldiği ve küresel olarak çok bilinen bir marka olduğu için her ne kadar Uber en çok bilinen araç çağırma uygulaması ise de Uber ile benzeri işi yapan başka uygulamalar da bulunuyor. Careem de bu uygulamalardan birisi. 2012 yılı Mart ayında kurulan Careem, 2017 yılının ilk aylarında İstanbul’da da faaliyet göstermeye başladı.

1 Paylaşımlar
Paylaş1
Tweetle
Pin
Paylaş