Japon polisinden anti-dron timi

Japon polisi, anti-dron polis timleri kurduğunu duyurdu.

20151214-YY-GELECEK4
Not: Bu yazı, 14 Aralık 2015 tarihinde Yeni Yüzyıl gazetesi GELECEK sayfasında yayınlanmıştır. GELECEK sayfasının PDF halini aşağıdaki linke tıklayarak açabilirsiniz: 20151214 YY GELECEK

Dronlar çağımızın teknolojik oyuncaklarından. Henüz başlangıç düzeyinde olan dron uygulamalarının, önümüzdeki yıllarda da çeşitlenerek artması bekleniyor. Geleceği etkileyecek trendlerden birisi olan dronların nakliye, sigortacılık, film sektörü, inşaat, kurye hizmetleri, güvenlik ve askeri uygulamalar gibi pekçok alanda yoğun olarak kullanılacağı öngörülüyor. Birkaç yıl içinde özellikle büyük şehirlerde farklı amaçlarla kullanılacak olan dronların sayılarının milyonları aşacağı öngörülüyor.

Henüz hukuki düzenlemenin de bulunmadığı bu alana, hukukçuların ve kanun yapıcının da ilgi göstermesi gerekiyor.

Güvenlik alanında bir çözüm haberi Japonya’dan geldi. Japon polisi, uçuşa yasak alanda gözlemlenen dronların yakalanarak gözaltına alınabilmesi için 8 motorlu bir dronu prototip olarak test etmeye başladı. Polis dronu, pervaneye dayanıklı bir malzemeden üretilen geniş bir ağa sahip. Yük taşıma ve hızlı hareket edebilme kabiliyeti olan polis dronları yasak bölgede bir dron tespit edildiğinde derhal havalanarak, taşıdığı ağ ile kaçak dronu yakalayarak yere indiriyor.

Tokyo Polisi, bu görevi yerine getirecek anti-dron polis timleri kurduğunu duyurdu. Polis dronu şimdilik elle kumanda ediliyor. Dron sayılarının artması halinde, radar destekli ve bilgisayar kontrollü otomatik anti-dronların üretilmesini de bekleyebiliriz.

Hüseyin GÖNÜLLÜ
Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı. Fatih Üniversitesi İngilizce MBA programında master derecesini aldı. İş yaşamına BYTE Türkiye dergisinde başladı. Computerworld dergisinde Yazı İşleri Müdürü, Hürriyet Gazetesi'nin e.Yaşam ekinde yardımcı editör olarak görev aldı. Fintek A.Ş. (Ziraat Teknoloji) ve İnnova A.Ş.'de Kıdemli Pazarlama İletişim Uzmanı olarak çalıştı.
http://gonullu.com