Dronlar için radar geliştirildi

Dronlara monte edilebilecek ebatlarda bir radar geliştirildi. IEEE Spectrum’un haberine göre, Bill Gates ve Paul Allen gibi yatırımcıların desteklediği bir startup şirket olan Echodyne, yaklaşık olarak cep telefonu ebatlarında metamaterial tabanlı bir radar geliştirdiğini duyurdu. Küçük ebatlı bu radar sayesinde dronlar her türlü hava koşulunda uzun menzilli algılama yapabilecekler. Özellikle ürün teslimatı için kullanılacak dronlar için radar çok kritik bir ihtiyaç.

Echodyne Metamaterial Radar
Echodyne Metamaterial Radarın ebatları 22 cm x 7,5 cm x 2,5 cm, ağırlığı ise 820 gram. Fotoğraf: Echodyne

 

Şirket, askeri amaçlı radarlar kadar etkili ancak onların onda birinden daha düşük maliyetli olduğunu belirttiği radarın drone testine dair bir de video yayınladı.

Videoda radarın menzilindeki elektrik telleri ve direklerini, ağaçlık bölgeleri ve sahasına giren diğer dronu tespit edebildiği görülüyor.

Duyurulan bu ilk versiyon, radarın çalıştığını kanıtlamış olurken geliştirme çalışmaları sürüyor. Önümüzdeki yılın başlarında Echodyne’un radarın daha gelişmiş bir modelini üreteceği belirtiliyor. Radarın daha gelişmiş versiyonu, elektrik hatlarını 800 metre mesafeden tespit edebilecek, DJI Phantom ebatlarındaki bir dronu 1 km uzaklıktan tespit edebilecek ve Cessna ebatlarındaki bir uçağı ise 3 km mesafeden algılayabilecek.

 

DJI Phantom modeli bir drone.
Echodyne’in radarı DJI Phantom ebatlarındaki droneları 1 km mesafeden algılayabilecek. Fotoğraf: DJI

Radarın görüş açısı 120 dereceye kadar ayarlanabiliyor. 20 Watt enerjiye ihtiyaç duyan radarın ebatları 22 cm x 7,5 cm x 2,5 cm, ağırlığı ise 820 gram. Minimum algılama menzili 2 metre, maksimum menzili 1 km.

Metamaterial Electronically Scanning Array teknolojisi hakkında teknik bilgiyi şirketin sitesinden edinebilirsiniz.