İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ben Anneyim – I Am Mother

Netflix’te yayına giren Ben AnneyimI am mother filmi, insan neslinin yok olmasına sebep olan bir olayın ardından, insan türünün yeniden hayat bulması için tasarlanmış olan ve bir droid tarafından yönetilen bir tesiste başlıyor. Tesis ilk aşamada bir droidin montajını yaparak ona hayat veriyor. Ardından bu droid, tesiste korunan 63 bin insan embriyosu kartuşlarından birisini alarak onu suni rahime yerleştiriyor ve sadece 24 saat içinde bir kız bebek dünyaya geliyor.

Dinlendirici bir kadın sesi (Rose Byrne) ile konuşan robot, bebeğe annelik yaparak onu büyütüyor. Droid annenin kızı olarak büyüyen çocuk (Clara Rugaard), yetenekli bir dansçı, tamir işlerinden anlayan bir usta ve bir cerrah olarak yetişiyor.

Filmde, droidin kızını önemli bir sınava hazırladığını öğreniyoruz. Bu sınav öncesinde kızın etik ikilemlerde nasıl karar vereceğini görmek ve onu yetiştirmek için ahlaki konularda kritik soruları düşünmesi ve bir karar vermesini istiyor. Droid insan hayatına her şeyin önünde değer verdiğini belirtiyor ancak droidin ahlak ilkeleri, gelişmesini sağlamayı amaçladığı insan ırkının ahlaki değerleri ile çelişebiliyor.

Kızın tesisin dışında hayat olabileceğine dair ümitlerini reddeden ve dışarıdaki dünyayı incelemekten kaçınan droid annenin, kızına doğruları tam olarak söylemediğini kanıtlayan bir şekilde, dışarıdan bir yabancının (Hilary Swank) asker droidlerin saldırısından kurtulmak için yaralı bir halde tesise sığınması ile kızın anne droide olan güveni sarsılıyor.

Advertisement

Yapay zekanın kendisini insan türünün geleceğine dair karar verme konumunda görmesi riskini temel alan film, yapay zekanın, droidlerin, robotların insanlığın geleceğini nasıl etkileyebileceğini konu alıyor.

Yönetmenliğini Grant Sputore’nin yaptığı filmin senaryo yazarı Michael Lloyd Green. Filmin başrol oyuncuları ise En İyi Kadın Oyuncu dalında iki Oscar sahibi Hilary Swank, Clara Rugaard ve Rose Byrne üçlüsünden oluşuyor.

5 Paylaşımlar
Paylaş5
Tweetle
Pin
Paylaş