Amazon elektrik direklerine dron istasyonu kuracak

Amazon’un sipariş teslimatlarını dronlar ile yapmak istediğini duymuşsunuzdur. Amazon Prime Air olarak adlandırdıkları bu teslimat modelinde, dronlar sayesinde ürün siparişlerini 30 dakika içinde hava yolu ile ulaştırmayı hedefliyorlar. Bu amaçla dron geliştirme çalışmalarını sürdüren şirket, geçtiğimiz günlerde elektrik direklerini dronlar için şarj istasyonu ve paket aktarım istasyonu olarak kullanmayı amaçlayan bir patent başvurusu ile gündeme geldi.

103799027-Amazon_drone_lampost_1.530x298

Buna göre, elektrik direklerinin üstüne ve kilise kuleleri, GSM vericileri, ofis binaları gibi yüksek konumlara kurulacak olan istasyonlar dronların şarj olmasını sağlayacak. Ya da kötü hava şartlarında sığınabileceği veya bir paketi daha uzun mesafelere ulaştırabilmek için başka bir drona teslim edebileceği aktarım istasyonu olarak görev yapabilecek.

Amazon’un 29 Kasım 2015’te yayınladığı ikinci versiyon dronun menzili 15 mil yani 24 kilometre.

Tüm İstanbul’u kapsamak için 2 depo yeterli

Ekran Resmi 2016-07-25 06.02.58 Ekran Resmi 2016-07-25 06.08.14

Amazon’un teslimat dronlarının ulaştığı bu menzili İstanbul’a uyarlayacak olursak, İstanbul’un iki yakasındaki toptancılar çarşılarını merkez alan, iki depolu bir dağıtım sistemi tüm İstanbul’u havadan kapsama alanına alabilir.

Dron parkı işletmesi

GelecekHane’de çalıştığım dönemde Gelecek Habercisi bülteni için yazdığım metinlerden birisinde ben de benzeri bir öngörüyü kaleme almıştım:

Moore yasasına göre, günümüzden 20 yıl sonra mevcut dron sayının 1 milyon kat artacağını öngörebiliriz. 30 yıl sonra ise bu sayının 10 milyona yükselmesi mümkün. Sayılarının bu şekilde katlanarak artması halinde, sivil dronların bugünkü ilk örneklerinden çok daha uzun menzilli uçabilen, çok daha ağır yükleri taşıyabilen, bugünkü kullanım alanlarına ek olarak daha farklı amaçlara hizmet edenleri de kullanıma sunulabilecektir elbette.

Gökyüzünde yüzbinlerce dronun uzun menzilli uçuş yapabilmesinin yolu, kumanda cihazının anten menzilini de genişletmek ya da GSM şebekesinden data hizmeti alan ve dronların birbirleri ile çarpışmadan gidecekleri noktaya otomatik olarak ulaşmalarını sağlayan, güzergah yönetim hizmeti sunan bulut servislerinin bulunması da akla yatkın bir senaryo olacaktır. Öte yandan günümüzden 20 yıl sonra, dronların yükleme ve teslimat yapabilmeleri ya da enerji yüklemesi yapabilmeleri gibi amaçlara yönelik olarak dron parkı işletmeleri de bulunabilir.

Bugünkü dronlar enerjisi bittiğinde ya da kumanda sinyalini kaybettiğinde bulunduğu yere düşme gibi sorunlarla karşılaşabilirken, kontrol birimi ile bağlantısı kesilen dronların en yakın güvenli noktaya otomatik iniş yapabilmeleri ve sahibine veya dron uçuş işletmecisine bulunduğu konumu rapor etmesi de geliştirilebilecek özellikler arasında yer alıyor.

Amazon, şarj istasyonlarının merkezi olarak kontrol edileceği fikrini benimsiyor. Yukarıda bahsettiğim senaryoya göre ise, ben dronların merkezi olarak yönetilebileceğini, şarj istasyonlarının ise günümüzde İstanbul’da otopark işletmeciliği yapan İspark gibi bir dron park şirketince yapılabileceğini düşünüyorum. Bu sayede, dronlar kimliklerini belirtebilecekleri HGS etiketi gibi bir kimliklendirme sistemi ile bu istasyonlardan yararlandığında, bir miktar ödemeyi otomatik olarak yapabileceklerdir.

Polis dronları trafik denetimi yapabilir

Amazon’un elektrik direkleri üzerinde konumlanmış şarj istasyonları fikrini ben de trafik denetim dronları için kullanışlı olacağını düşünmüştüm. Belirli noktalarda konumlandırılan bu istasyonlar üzerinde yer alan trafik kontrol dronları, bu istasyonlarda şarj olabilir, park edebilir, istasyonlar arasında devriye görevi yapabilirler.

Trafik ihlallerinde en yakın dron, merkezi olarak otomatik bir şekilde görevlendirilerek, kural ihlali yapan aracın havadan takibi, fotoğraf ve video kaydının alınması ve sürücünün uyarılması sağlanabilir.

Ya da herhangi bir kaza anında, devriye halindeki ya da park halindeki en yakın dron olay mahalline yönlendirilerek, kazanın boyutu, yaralı olup olmadığı gibi bilgiler proaktif olarak edinilebilir, kazaya karışanların aramalarına gerek kalmadan polis ve ambulans olay yerine yönlendirilebilir.

Hüseyin GÖNÜLLÜ
Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı. Fatih Üniversitesi İngilizce MBA programında master derecesini aldı. İş yaşamına BYTE Türkiye dergisinde başladı. Computerworld dergisinde Yazı İşleri Müdürü, Hürriyet Gazetesi'nin e.Yaşam ekinde yardımcı editör olarak görev aldı. Fintek A.Ş. (Ziraat Teknoloji) ve İnnova A.Ş.'de Kıdemli Pazarlama İletişim Uzmanı olarak çalıştı.
http://gonullu.com